Malarze i Żołnierze

 

Bio

Malarze i Żołnierze grali w latach 1986-1993. Muzyka zespołu zrodziła się z fascynacji założyciela zespołu Stanisława Holaka zespołami skupionymi wokół wytwórni Rough Trade (The Smiths, Aztec Camera), amerykańskim trad rockiem i australijską falą zespołów gitarowych (The Church, The Go-Betweens). Zresztą sama nazwa zespołu stanowi przeniesienie na polski grunt nazwy australijskich Painters & Dockers.

 

W pierwszym okresie działalności skład Malarzy i Żołnierzy stanowili muzycy z Mogilna, Piły i Poznania: Stanisław Holak (gitara, wokal), Witold Urbański (gitara basowa), Krzysztof Krąkowski (gitara, wokal), Marek Bieganowski (perkusja), Andrzej Komasiński (klawisze), Witold Niedziejko (saksofon). Po nagraniu piosenki “To nie ja” zespół otrzymał propozycję nagrania kolejnych piosenek dla Rozgłośni Harcerskiej i Programu IV Polskiego Radia. W 1988 roku ogólnopolskim przebojem stała się piosenka “Po prostu pastelowe”. Piosenki zespołu pojawiały się na listach przebojów Trójki i Rozgłośni Harcerskiej. Grupa zagrała na wielu festiwalach, m.in. Poza Kontrolą w Warszawie i Nowej Scenie w Trójmieście.

 

Na początku 1989 roku Malarze i Żołnierze nagrali w Studio S4 materiał na debiutancką płytę, której producentem był Leszek Kamiński. Płytę miały wydać Polskie Nagrania, do czego jednak nie doszło. Po zagraniu na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu grupa zawiesiła działalność.

 

Zespół reaktywował się ponownie w 1990 roku w składzie mogileńsko-poznańskim z nowym perkusistą Michałem Zybałą. I w wersji gitarowej – bez instrumentów klawiszowych i saksofonu. Zespół nagrał w Modern Sound Studio w Gdyni płytę "Jedynka". Album ukazał się w 1991 roku nakładem Love Production - wydawnictwa założonego przez managera zespołu Norberta Rokitę. Promując "Jedynkę", Malarze i Żołnierze nagrali klip do piosenki "Przytulana", zagrali wiele koncertów, wystąpili w kilku programach telewizyjnych (Luz, Rockendroler, 60/90). W styczniu 1993 roku zespół nagrał materiał na drugą płytę (w tym samym studio i z tym samym realizatorem – Adamem Toczko). W połowie 1993 roku grupę opuścił autor większości tekstów Witold Urbański. Jesienią 1993 roku Malarze I Żołnierze zakończyli swoją działalność.

 

W 2014 roku nakładem Thin Man Records ukazała się płyta "Pięćdziesiątka". Z okazji swoich 50-tych urodzin Stanisław Holak – kiedyś lider Malarzy i Żołnierzy – zaprosił do współpracy kilku śpiewających gości, aby wykonali nowe wersje jego piosenek sprzed lat.

Dyskografia:

1991 - "Jedynka"
2005 - "The Best of Malarze i Żołnierze"
2014 - "Pięćdziesiątka"

Kontakt/booking:

info@thinman.pl

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl