UL/KR

 

Bio

UL/KR (czyt. u el ka er) – to projekt Błażeja Króla. Specjaliści i melomani mają z nim szufladkowe problemy. UL/KR bowiem łączy w sobie mrok niemieckich romantyków, sakralną mistykę Dead Can Dance, z dopalaczową ekstazą i wpływami elektroniki z najdziwniejszych zakamarków blogosfery. Niezmienne w przypadku piosenek Króla pozostają oblizujące ucho melodie, w UL/KR zlepione z gorzko romantycznymi tekstami balansującymi gdzieś na granicy gzymsu i wymiętej pościeli. Skład grupy uzupełnia Maurycy Kiebzak-Górski, jeden z najzdolniejszych gorzowskich instrumentalistów.

 

Gorzowski duet zaliczył w 2012 roku prawdziwe wejście smoka. Liczący zaledwie 22 minuty debiutancki album przyniósł muzykom wysyp entuzjastycznych recenzji i słowa uznania fanów. Utwory "Po tak cienkim lodzie", "Brodzę" i "Ruiny" trafiły na listy najlepszych polskich piosenek roku i zapewniły albumowi tytuł "Polskiej płyty roku" przyznany przez Gazetę Wyborczą. Pasmo sukcesów dopełniły prestiżowe występy. Muzyka UL/KR rozbrzmiała zarówno na Off Festivalu, Open'erze jak i koncertach z cyklu Męskie Granie.

 

W 2013 roku ta passa została podtrzymana – zespół wydał swój drugi album, zatytułowany "Ament". Na płycie znalazło się 10 utworów, utrzymanych w odrealnionym mglistym klimacie, co, jak ujawnili w jednym z wywiadów muzycy UL/KR, nie było początkowym założeniem: – Chcieliśmy grać ambient, ale wyszły nam piosenki rodem z bulgoczących bagien – opowiadali.

 

Jakie emocje zgotowali muzycy przy okazji "Amentu"? - To jest tak, jakbyś patrzył na burzę, która przechodzi bokiem, bo rzeka jej nie przepuszcza – opowiada lider UL/KR Błażej Król.

 

Pierwszy nakład płyty rozszedł się w całości w przedsprzedaży. W ciągu trzech miesięcy zniknął też z rynku cały nakład limitowanej edycji winylowej. Po wydaniu albumu stała się rzecz niespotykana – zespół drugi rok z rzędu zagrał na najważniejszych polskich festiwalach. Do występów dla wielotysięcznej publiczności na Off Festivalu, Open'erze i Męskim Graniu, dopisał swoją obecność na Nowej Muzyce i Selectorze. UL/KR dali też koncert w radiowej Trójce.

Skład:

 

Błażej Król
Maurycy Kiebzak-Górski

Dyskografia:

2012 - "UL/KR"
2013 - "Ament"

Kontakt/booking:

info@thinman.pl

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl